NJF - toppbildeNJF - toppbildeNJF - toppbilde
Judo.no > Blog > Styrets blogg

ARCHIVE: Januar 2010


Solid overskudd i 2009

29.01.10 // 15.42 av Vibeke Thiblin

Den siste prognosen som ble lagt frem av generalsekretæren på styremøtet 26. januar, viser at NJF i 2009 vil gå med et overskudd på om lag 400.000 kr.

Tinget i mai 2009 vedtok at vi skulle spare 100.000 i 2009 og 100.000 kr i 2010. Årsaken til dette var et ønske om å bygge opp egenkapitalen (”ha mer penger i banken”). Nå ligger det an til at vi har spart hele dette beløpet x 2 på kun et år. At dette er på plass allerede nå, øker ikke bare egenkapitalen, men frigjør også mer midler som styret kan fordele i budsjettet for 2010.

Det økonomiske resultatet forteller oss en betryggende ting, peker på en positiv side og viser oss en utfordring. 

Betryggende ting: NJF har god kontroll på sin økonomi. 

Det ser ut til at alle komiteene går enten i pluss eller i tilnærmet balanse. For første gang på lenge gjelder dette også landslaget. 

Dette viser oss at de metodene og rutinene vi har for styringen av vår økonomi fungerer godt. 

Positiv side: Dette gir styret økt frihet i sine valg og prioriteringer både på kort og lang sikt.

For eksempel kan dette gi oss muligheten til å ansette en ekstra ressurs på forbundskontoret som kan jobbe spesifikt opp mot de to innsatsområdene i vårt strategidokument der vi henger mest etter:

  1. Klubbutvikling – Klubbesøk og oppstart av nye klubber
  2. Kompetanseheving – Utviklingen av Den Norske Judoskolen

Utfordring: Vi greier ikke å ta ut hele vårt potensial for aktivitet. 

NJF har et svært høyt aktivitetsnivå i forhold til antall medlemmer og størrelsen på organisasjonen. Men det økonomiske resultatet viser at vi har kapasitet til å få til enda mer aktivitet. 

Til slutt:

Hvis du leser og kombinerer mitt forrige blogginnlegg med dette blogginnlegget, vil du raskt finne ut at det nå er ypperlige tider for både å få sine meninger hørt og finansiert ;-)

 

TAGS: strategidokument, klubbutvikling, kompetanseheving, landslaget, økonomi

permalink - 0 comments [Logg inn]

Hvordan få sine meninger hørt?

18.01.10 // 13.53 av Vibeke Thiblin

Styret er opptatt av å få så mange innspill, meninger og ideer som mulig fra våre medlemmer.

Dette ønsker vi fordi:

  1.  Vi har siden de ble valgt flagget økt synlighet og økt åpenhet. 
  2.  Vi har behov for innspill fra så mange kanter som mulig ifm prosessen med et strategidokument 2011- 2013. 
  3.  Det er et stort behov for kreativitet.

Det betyr at vi må høre etter på mange forskjellige måter, på mange forskjellige mennesker, på mange forskjellige arenaer og til mange forskjellige tidspunkter. 

Hvis det nå er slik at du sitter med en tydelig mening eller en glitrende ide som du synes styret bør notere seg, så finnes det en rekke måter å gå frem på. Under følger en oversikt.  

Melde inn saker til styremøtene:

Styret har vedtatt en møteplan for styremøtene i 2010. De som har saker som de ønsker skal behandles i styret bes sende inn dokumentasjon til generalsekretæren senest to uker før møtedato. Du har alt å hente på å presentere saken skriftlig og med fokus på viktige argumenter i saken.  

Delta på de regionale klubbmøtene:

Styret har vedtatt at det ila 2010 skal gjennomføres et regionalt klubbmøte i hver sone. Hensikten er å skape en møtearena mellom klubb og forbund. Møtene er åpne for alle medlemmer over 16 år og det er laget en oversikt over når dette arrangeres i din sone.

Snakk med NJFs representanter på arrangementer:

Styret har vedtatt en representasjonsplan for 2010. Det vil være en representant fra styret på alle Norgescup stevnene samt NM, og poenget med dette er nettopp at de skal snakke med deg og du skal snakke med dem.

Delta i diskusjonsforumet på judo.no:

På judo.no er det et passordbeskyttet diskusjonsforum der medlemmer av NFJ kan bli med og mene saker. En får brukernavn og passord ved å henvende seg til generalsekretæren. Forumet har hatt et oppsving den siste tiden, og flere aktuelle saker er diskuterert:  Hvor går Lag- NM og Norges- cupen videre?, Diskusjon omkring nye konkurranseregler, Hvordan kan vi få enda flere brukere av judo.no?, Hijab på judotrening?, Hvordan bør NJF jobbe med klubbutvikling? 

Melde deg inn i NJFs facebook gruppe:

NJF har inntatt facebook! Besøk NJFs side på facebook. Vi håper dette blir en aktiv og god ressurs og møteplass for spesielt ungdom i NJF.  

Da har du oppskriften og det er bare å sette i gang å bake!

TAGS: styret, styremøter, facebook, diskusjonsforum, regionalt klubbmøte, strategidokument

permalink - 0 comments [Logg inn]

Aktiviteten er i gang!

15.01.10 // 17.13 av Vibeke Thiblin

Sesongen er i gang!

Vil du bli dommer?

Ønsker du å ta et trenerkurs?

Satser du på Norges-cupen?

Lurer du på om det er et stevne i nærheten av der du bor?

Synes du et katakurs høres spennende ut?

Leter du etter en treningssamling?

Følger du med på landslagets aktiviteter?

Tenker du å ta en Dan-grad? 

Da må du følge med på terminlisten til NJF! 

Den finner du her: http://www.judo.no/index.php?id=20040319182921 

Her er det lagt ut informasjon om en lang, lang, lang rekke aktivitetstilbud i 2010.  

Meld deg på!

TAGS: terminliste, norgescup, trenerkurs, kata, landslaget, dommerkurs

permalink - 0 comments [Logg inn]

Kort info om penger

11.01.10 // 13.18 av Vibeke Thiblin

Under følger kort informasjon om hva styret i NJF koster.

I budsjettet for 2009 som ble vedtatt av forbundstinget i mai er det satt av 100.000 kr til styrehonorar. Etter at arbeidsgiveravgift er betalt er det omtrent 90.000 kr til fordeling. Styret har blitt enige om at samtlige styremedlemmer skal få en del av honoraret. Fordelingen baserer seg på et system laget av generalsekretæren. Det er en fast del som gis på bakgrunn av posisjonen i styret. Og en variabel deg som gis på bakgrunn av innsats (deltagelse på styremøter, komitéansvar og representasjonsoppgaver osv). For 2009 gjorde fordelingssystemet at styremedlemmene fikk honorarer før jul på mellom 6000 kr og 30.000 kr. Dette er før skattetrekk.

Det er styremøte omkring hver 6 uke. De holdes stort sett på en tirsdag mellom kl 17 og kl 21. Et styremøte der samtlige 7 styremedlemmer er til stede koster om lag 10.000 kr, og de samlede utgiftene til alle styremøtene i 2009 ligger på omkring 80.000 kr. Dette er utgifter knyttet til reise og opphold for de styremedlemmene som bor utenfor Oslo, samt til enkel servering av pizza eller lignende. For å spare penger er ca annethvert møte satt opp som telefonmøte.

Styremedlemmene får også dekket sine reiseutgifter til offisielle møter (styremøter, et årlig møte med de komiteene de er styrekontakt for, møter i NIF systemet, EJU og IJF møter), og til de arrangementene der de er NJFs offisielle representanter (ref. representasjonsplanen). Reiser til møter og aktiviteter ut over dette må styremedlemmene dekke selv. De samlede utgiftene til styrets møte- og representasjonsvirksomhet utover styremøtene ligger på omkring 50.000 kr for 2009.

TAGS: styret, nif, eju, ijf

permalink - 0 comments [Logg inn]

EM innen 2012?

01.01.10 // 18.04 av Vibeke Thiblin

I NJFs strategidokument 2009-2012 vedtatt av Tinget står det at vi skal jobbe for å få EM til Norge innen 2012.

På styremøte 10. november 2009 gjorde derfor styret følgende vedtak:

"Harald Monsen (Visepresident) får i oppgave å utnevne en prosjektgruppe som ser på en plan for fremtidige internasjonale arrangementer/mesterskap i Norge"

Gruppas hovedfokus skal være å jobbe med fremtidige søknader for NJF til stevner/mesterskap med mål om å få et mesterskap til Norge i 2012. 

I dette inngår tre ting: 

1. Finne frem til mesterskap det er aktuelt å søke EJU om å få. 

2. Å utrede NJF kapasitet og utfordringer på en rekke sentrale områder (Søknadsprosedyrer, antall tilskuere, antall utøvere, arena, transport, hotell, sponsorer, frivillig organisasjonsapparat, kompetanse, økonomi, ringvirkninger for NJF...). 

3. Å utrede alternative modeller for organisering og administrasjon av arrangementet. Skal det opprettes en komité i NJF som jobber med dette (slik som til World Cup Norway (WCN) 2008)? Skal det ansettes en prosjektleder som er ansvarlig for en prosjektgruppe? Skal det opprettes et AS for å redusere risiko?

Gruppas vurderinger og anbefaling (søke/ ikke søke) vil legges frem for styret som da vil ta den endelige avgjørelsen om NJF skal sende en søknad eller ikke.  

Det vil være naturlig at gruppa tar utgangspunkt i og videreutvikler det flotte apparatet og den gode kunnskapen som ble bygget opp i forbindelse med WCN 2008.

TAGS: world cup norway 2008, harald monsen, styret, eju, strategidokument

permalink - 0 comments [Logg inn]

Presidenten i Norges Judoforbund poster innlegg i denne bloggen på vegne av styret.

Bloggen er ment å være en informasjonskanal og ikke et debattforum.

Bidragsytere;

Søk i bloggen:

Tags


Warning: arsort() expects parameter 1 to be array, null given in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 636

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 638

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, null given in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 639

Warning: min() [function.min]: When only one parameter is given, it must be an array in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 644

Warning: max() [function.max]: When only one parameter is given, it must be an array in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 645

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/wwwjudo/public_html/admin/web/special/blog_frontpage.php on line 648

Vis flere tags

Favoritter:

Feeds:

RSS 2.0 / ATOM 1.0